W zgodzie po wspólnym spotkaniu i ustaleniach Głównego Konserwatora Przyrody, Podsekretarza Stanu Mikołaja Dorożały oraz Polskiego Związku Łowieckiego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstaje zespół ds. reformy łowiectwa. Polski Związek Łowiecki weźmie czynny udział w pracach tego zespołu. Otrzymaliśmy zapewnienie resortu, że wszelkie decyzje merytoryczne mające wpływ na łowiectwo w Polsce będą konsultowane i opracowywane w oparciu o wyniki pracy tego zespołu.
Skład zespołu
Z ramienia Zarządu Głównego w pracach zespołu będzie uczestniczył nowo powołany członek Zarządu Głównego Krzysztof Kowalewski. Naczelną Radę Łowiecką reprezentować będzie wiceprezes Rafał Ciszewski.
Świat nauki z rekomendacji organizacji łowieckich reprezentować będą prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz, Prof. dr hab. Henryk Okarma oraz prof. dr hab. Wanda Olech. Dodatkowo w pracach zespołu wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi by wielowymiarowo rozmawiać o gospodarce łowieckiej.
Zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w pracach zespołu wezmą także udział przedstawiciele świata nauki niezrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim, przedstawiciele MKiŚ a także osoby trzecie, zapraszane przez przewodniczącego zespołu, z inicjatywy lub na wniosek członka zespołu. Mają to być osoby, których wiedza i doświadczenie przysłużą się pracy zespołu. Z uwagi na dużą liczbę wniosków ze strony lokalnych kół łowieckich Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwróciło się z prośbą do Polskiego Związku Łowieckiego o umożliwienie wzięcia udziału w pracy zespołu przedstawicielowi danego regionalnego koła w zależności od tematu, który będzie omawiany.
Cel zespołu
Celem zespołu jest przygotowanie przemyślanych zmian opartych na merytorycznym dialogu. Zmian, które będą zachowywały nasze tradycje i wprowadzały łowiectwo w nowe stulecie, a jednocześnie odpowiedzą na oczekiwania społeczne. To nasza wspólna sprawa, dlatego będziemy prowadzić dialog oparty na wiedzy i dorobku świata nauki.
Zamierzamy wykorzystać łączące nas wartości, aby wypracować rozwiązania w tych obszarach, w których się różnimy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie platformą do wymiany poglądów i pracy nad zmianami. Zespół jest odpowiedzią na wyzwania środowiskowe XXI wieku.
Siła argumentów
Pokazaliśmy że jedność buduje, dlatego apelujemy do Was o zaufanie do władz PZŁ i do powstającego zespołu, żebyśmy mogli w spokoju i skupieniu pracować ku lepszym i akceptowalnym dla naszego środowiska zmianom łowiectwa w Polsce.
Uważamy, że należy podejmować dialog i rozmowę, a skrajne emocje złagodzić. Prosimy o powstrzymanie emocji w przestrzeni publicznej oraz Internecie, by tak ważne reformy przeprowadzić w spokoju, opierając się na merytoryce, a nie w nastrojach wzajemnej kampanii nienawiści. Chcemy pokazać, że nasze środowisko jest otwarte na wymianę poglądów i argumentów. To siła argumentów ma dawać kształt łowiectwa w Polsce, a nie argumenty siły.
Strategia dla łowiectwa
Realizujemy równolegle działania, które będą oddziaływać na Polski Związek Łowiecki długofalowo oraz wzmacniać obraz Związku w świadomości społeczeństwa. Mamy na myśli m.in wdrożenie długofalowej strategii dla łowiectwa w Polsce, wykorzystującej potencjał i dorobek Związku do realizacji zadań państwa. Dołożymy wszelkich starań aby Związek stał się w najbliższym czasie organizacją pożytku publicznego. Nie ustępujemy też w wysiłkach nad przywróceniem Związkowi samorządności.
Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego
Prezydium Naczelnej Rady Łowieckiej