11 kwietnia 2024 r., z inicjatywy Pana Grzegorza Bąka – Nadleśniczego Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie, przeprowadzone zostało spotkanie robocze, dotyczące problematyki zwalczania wirusa ASF w powiecie człuchowskim. Powiat z uwagi na zlokalizowane tam licznych, przemysłowych hodowli trzody chlewnej należy do dziewięciu w kraju, w których zagęszczenia docelowe dzików powinny zostać ograniczone do zera.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Człuchowie, Starostwa Powiatowego w Człuchowie, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Słupsku (kol. Jacek Dragun oraz Zbigniew Śmiechowski), zarządów kół łowieckich nadzorowanych przez Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie, przedstawiciele innych kół łowieckich z terenu powiatu człuchowskiego, przedstawiciele nadleśnictw Człuchów, Niedźwiady, Osusznica oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.
Podczas spotkania przedstawiono historię rozszerzania obszaru występowania wirusa ASF w Polsce od 2014 roku do dzisiaj oraz omówiono zasady bioasekuracji podczas polowań.
W trakcie merytorycznej dyskusji zgłoszono potrzebę wprowadzenia zmiany w zasadach zarządzania populacją dzika w kraju, polegającą m.in. na rezygnacji z odstrzałów sanitarnych na rzecz – wyłącznie odstrzałów planowych z jednoczesnym dofinansowaniem, odpowiednio dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich – do wszystkich odstrzelonych dzików. Sugerowana zmiana powinna uporządkować i ujednolicić procedury w dzierżawionych i zarządzanych obwodach łowieckich, z jednoczesną intensyfikacją odstrzału dzików.
Wskazano potrzebę przeprowadzenia akcji edukacyjnej społeczeństwa w zakresie odpowiedzialności myśliwych, wynikającej z koniecznego odstrzału w celu ograniczania liczebności populacji dzika w Polsce. Jest to ściśle związane z ryzykiem wystąpienia katastrofy w produkcji trzody chlewnej i w konsekwencji w przemyśle mięsnym w sektorze wieprzowiny.
Zwrócono także uwagę na potencjalne ryzyko wystąpienia wirusa ASF u dzików bytujących w granicach administracyjnych miast, na terenach zurbanizowanych oraz w ogrodzonych, wielkoobszarowych uprawach rolnych. Także w tym obszarze powinny zostać podjęte odpowiednie regulacje prawne, umożliwiające skuteczną eliminację dzików w tych terenów.
Zasugerowano, aby przedmiotowa notatka jako inicjatywa oddolna została przekazana za pośrednictwem instytucji nadrzędnych do właściwych agend rządowych.