Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Słupsku informuje, że próba utworzenia pogotowia postrzałkowego, które będzie funkcjonować na terenie słupskiego okręgu PZŁ, zakończyła się sukcesem. Z dniem dzisiejszym (14.10.2020 r.) pogotowie to zaczyna oficjalnie funkcjonować. Na tą chwilę składa się ono z 11 myśliwych, którzy są gotowi do pomocy w poszukiwaniu postrzałków.
Skład pogotowia postrzałkowego przedstawia się następująco:
- Dariusz Hryckiewicz (503-626-663) – Posokowiec bawarski. Obsługiwany teren – Lębork + tereny położone w promieniu 40 km.
- Krzysztof Nowicki (697-333-395) – Gończy polski. Obsługiwany teren – Bytów + tereny położone w promieniu 50 km.
- Machał Data (601-883-756) – Jamnik szorstkowłosy. Obsługiwany teren – Bytów + tereny położone w promieniu 50 km.
- Krzysztof Gajewski (503-062-327) – Posokowiec bawarski, gończy polski. Obsługiwany teren – Dretyń + tereny położone w promieniu 35 km.
- Bartosz Matusiak (782-613-622) – Posokowiec bawarski. Obsługiwany teren – Słupsk + tereny położone w promieniu 50 km.
- Marcin Piwka (668-466-762) – Gończy polski. Obsługiwany teren – Cewice + tereny położone w promieniu 15 km – Termin oferowanej pomocy – każdy weekend.
- Henryk Krakowiak (530-404-412) – Posokowiec bawarski. Obsługiwany teren – Słupsk + tereny położone w promieniu 20 km.
- Anna Kukier (601-630-735) – Płochacz niemiecki. Obsługiwany teren – Parchowo + tereny położone w promieniu 50 km.
- Piotr Kukier (575-910-843) – Płochacz niemiecki. Obsługiwany teren – Parchowo + tereny położone w promieniu 50 km.
- Rafał Pluto-Prądziński (574-414-442) – Gończy polski. Obsługiwany teren – Miastko + tereny położone w promieniu 40 km.
- Łukasz Piepiórka (690-646456) – Gończy polski, Obsługiwany teren – Czarna Dąbrówka + tereny położone w promieniu 40 km.
Informujemy, że zgłoszenia potrzeby pomocy przewodnika z psem przyjmowane będą telefonicznie (z zachowaniem zasad dobrych obyczajów). W przypadku braku odpowiedzi przewodnika prosimy wysłać wiadomość sms o potrzebie pomocy w poszukiwaniach. Najpóźniej w godzinach porannych przewodnik skontaktuje się i ustali zasady dalszych działań.
W związku z tym, że pogotowie postrzałkowe funkcjonuje na zasadach koleżeńskiej pomocy, przewodnicy psów winni otrzymać od myśliwych, którym pomagają w poszukiwaniach, zwrot kosztów dojazdu. Dodatkowe informacje (czas dojazdu, dostępność przewodnika, zasady oznaczania miejsca zestrzału, zasady poszukiwań) każdorazowo omawiane będą telefonicznie.
W/w osoby oferują również Zarządom kół łowieckich, pomoc w poszukiwaniu postrzałków podczas polowań zbiorowych. Z racji tego, że pochłania to dużo czasu, usługa taka jest płatna. Wynagrodzenie za usługę każdorazowo zostanie omówione między Zarządem koła, a przewodnikiem.
Zwracamy się z prośbą do Zarządów kół łowieckich o przekazanie niniejszej informacji do wszystkich członków koła, celem szerokiego wykorzystania tej pomocy. Prosimy również o zgłaszanie osób chętnych do funkcjonowania w „pogotowiu postrzałkowym”. Mamy nadzieję, że podjęte starania przełożą się na znajdowanie postrzałków w jak najkrótszym czasie, do czego zobowiązani jesteśmy etyką myśliwską. W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktów z biurem ZO PZŁ w Słupsku lub z w/w przewodnikami psów myśliwskich.
Pragniemy nadmienić, że rola przewodnika kończy się w momencie odnalezienia postrzałka i wszystkie informacje dotyczące sukcesu łowieckiego, pozostają pomiędzy przewodnikiem, a myśliwym.
Michał Pobiedziński
Łowczy okręgowy
słupski okręg PZŁ