Już od wczesnych godzin porannych, wokół Zamku w Bytowie słychać było sygnały myśliwskie grane na rogach przez uczestników XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej.
Festiwal rozpoczęła uroczysta ceremonia otwarcia z udziałem znamienitych gości, wśród których byli Ireneusz Gospodarek burmistrz Bytowa, Jarosław Czarnecki RDLP w Szczecinku, Marek Kowalewski zastępca dyrektora RDLP w Gdańsku, członkowie NRŁ Tomasz Kraśnik i Michał Laska, Piotr Buczek oraz Aleksander Szopa wicestarosta Bytowski.
Otwarcia festiwalu dokonał Ireneusz Gospodarek burmistrz Bytowa, który podkreślił tradycje łowieckie i leśne powiatu Bytowskiego. Pozdrowienia od Łowczego Krajowego Eugeniusza Grzeszczaka dla uczestników festiwalu przekazał przedstawiciel Zarządu Głównego PZŁ Marek Pudełko. Łowczy Okręgowy w Słupsku Michał Pobiedziński oraz Krzysztof Zwara prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie wskazali na realizację marzeń jakim była organizacja w Bytowie Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej. Prezes Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ Maciej Strawa powitał uczestników i nawiązał do tradycji konkursów o Róg Wojskiego oraz wskazał na znaczenie muzyki myśliwskiej dla kultury łowieckiej. Przedstawiciele Lasów Państwowych podkreślali związki tradycji leśnej i łowieckiej z muzyką myśliwską i organizacją konkursów.
W pierwszym dniu festiwalu odbyły się przesłuchania konkursowe w kategoriach solowych w ramach Festiwalu Muzyki Myśliwskiej, XXVIII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”, XXV Pomorskiego Konkursu Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej oraz XXXI Krajowego Przegląd Sygnałów, Wiersza i Piosenki im. Rafała Minicha w Przechlewie.
Galowy koncert muzyki myśliwskiej rozpoczął występ Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Masterbrass”, a następnie 5 najlepszych solistów w klasie A wzięło udział w dogrywce XXVIII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”. Po tych emocjonujących eliminacjach odbyła się druga część Galowego koncertu muzyki myśliwskiej – tzw. koncert przestrzenny, wykonany przez zespoły sygnalistów myśliwskich z całej Polski usytuowane na zamkowym dziedzińcu, na scenie oraz różnych kondygnacjach zamku.
Pierwszy dzień festiwalu zakończyły przeboje muzyki jazzowej i rozrywkowej w wykonaniu Band Przemysława Sysojewa-Osińskiego.
Tekst i fotografie: Krzysztof J. Szpetkowski
GALERIA: