Za nami pierwszy miesiąc ogólnokrajowego skoordynowanego programu zwalczania ASF. Wyniki są bardzo dobre!

Mając na uwadze obecną sytuację epizootyczną związaną z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF), Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wdrożył „Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”. To bardzo ambitny program wypracowany w ramach Interdyscyplinarnego Zespołu ds. walki z ASF przy PZŁ. Zakłada on aktywne i odpowiedzialne zaangażowanie myśliwych w zintensyfikowany odstrzał dzików, w całej Polsce podczas polowań zbiorowych w okresie od 30 października do 31 stycznia 2022 r.

Przed inauguracją programu łowczy krajowy Paweł Lisiak zwrócił się do myśliwych z prośbą o zaangażowanie, wymieniając szereg korzyści z aktywnych działań w obwodach łowieckich:

Jesteśmy grupą społeczną odpowiedzialną za stan populacji dzików i powinno nam zależeć na utrzymaniu jej w dobrej kondycji. Ponadto mając na uwadze bliskie relacje ze środowiskiem rolniczym winniśmy pomóc gospodarzom w walce z wirusem, który dziesiątkuje polskie chlewnie. Tego wymaga nasz interes narodowy oraz interes naszego Zrzeszenia.

CZYTAJ CAŁY APEL ŁOWCZEGO KRAJOWEGO DO MYŚLIWYCH

Rezultat programu

Pierwszy miesiąc funkcjonowania programu zobrazował odpowiedzialne zaangażowanie polskich myśliwych w zwalczanie wirusa ASF. Zorganizowano 8427 polowań zbiorowych, w których wzięło udział 161 000 osób i ponad 20 000 psów. W ramach programu pozyskano niemalże 10 000 dzików oraz odnaleziono 49 padłych dzików lub ich szczątków. Niestety odnotowaliśmy jednocześnie 34 próby blokowania polowań zbiorowych. W związku z tym łowczy krajowy wystąpił do Komendanta Głównego Policji o wsparcie działań myśliwych z poziomu Powiatowych Komend Policji. Mając na względzie podniesienie efektywności programu łowczy krajowy wystąpił również do Wojewody Mazowieckiego oraz Głównego Lekarza Weterynarii z prośbą o rozpatrzenie możliwości cofnięcia decyzji zakazujących wykonywania polowań zbiorowych, wydanych na mocy przepisów weterynaryjnych.

*Dane obejmują realizację polowań zbiorowych w Kołach Łowieckich na terenie 49 Zarządów Okręgowych PZŁ.

Po 30 dniach od startu programu możemy pochwalić się pierwszym sukcesem. Jest on możliwy tylko dzięki poświęceniu tysięcy myśliwych, którzy z wielkim zaangażowanie i oddaniem codziennie wykonują powierzone im zadania.

Bardzo dziękuję wszystkim myśliwym, którzy poświęcając swój wolny czas, nie żałując prywatnych środków, i nie patrząc na trudności związane chociażby z trwającą czwartą falą pandemii, walczą z ASF wszystkimi dostępnymi środkami. Podziękowania kieruję również do osób, bez których te polowania nie mogłyby się odbywać – naganiaczy i podkładaczy. Ufam, że to zaangażowanie będzie przynosiło owoce również w przyszłości. Dziękuję też wszystkim organom państwa, dzięki którym nasze polowania mogą być efektywne.

– mówi łowczy krajowy Paweł Lisiak

Poniższe dane pokazują efektywność tygodniową programu:

Jak powstrzymać ASF?

Strategicznym celem w zwalczaniu ASF dla przyszłości polskiego rolnictwa i gospodarki łowieckiej jest wspólne zaangażowanie środowisk, zarówno w aspekcie bioasekuracji jak i zintensyfikowania pozyskania dzików. Przeprowadzone przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego analizy jednoznacznie wskazują, że kontrola liczebności dzików z równoczesnym wyeliminowaniem ze środowiska dzików padłych lub ich szczątków są podstawowym narzędziem, które może zahamować rozprzestrzenianie się wirusa ASF.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱