Z ubolewaniem przyjęliśmy informację, że w niedzielę, w lasach nadleśnictwa Łupawa znalezione zostały zwłoki żubra. Gatunek ten wymieniony jest w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) w kategorii gatunków zagrożonych wyginięciem (kategoria zagrożenia VU) oraz objęty szczególną ochroną prawną w naszym kraju.  Żubr europejski został uratowany i przywrócony przyrodzie właśnie w Polsce i to Polska obok Stanów Zjednoczonych oraz Chin znana jest na świecie za skuteczne uratowanie wielkich ssaków (w Chinach w wyniku wieloletnich wysiłków uratowano pandę wielką, a w USA bizona). Każdy z około 5000 żyjących obecnie na świecie żubrów posiada w genach polskość, bo żyjące dzikie, półwolne i zamknięte populacje tego majestatycznego zwierza wywodzą się z ośrodka reintrodukcji żubra europejskiego w Białowieży.

Wstępne oględziny wskazują, że przyczyną jego śmierci mogą być rany postrzałowe. Ze względu na charakter i ‘ciężar gatunkowy’ tego zdarzenia czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzą organy ścigania.

Kierowane do PZŁ zapytania, czy zdarzenie mogło mieć związek z polowaniem, a sprawcą/sprawcami tego niegodnego czynu myśliwy/myśliwi, nie mogą na chwilę obecną znaleźć odpowiedzi. Nie możemy powiedzieć nic więcej w tej sprawie, bo tak, jak wszyscy oczekujemy na wyniki czynności dochodzeniowo – śledczych.

Z powagą należną tej bulwersującej sprawie informujemy, że o ile ‘wątek łowiecki’ zostanie potwierdzony, to informacja taka zostanie opublikowana na naszych komunikatorach, a sprawca/sprawcy poniosą zasłużoną -najwyższą karę organizacyjną. Tego wymaga transparentność naszego stowarzyszenia.

 

Łowczy Okręgowy Michał Pobiedziński

Rzecznik Prasowy Zbigniew Zubel

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱